Hiszpańskie świadectwo charakterystyki energetycznej - co nam mówi o nieruchomości w Hiszpanii?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku w Hiszpanii to oficjalny dokument, który określa kategorię wydajności energetycznej danej nieruchomości. Dokument powinien być przygotowany przez certyfikowanego technika, który zbiera, analizuje i raportuje dane dotyczące zużycia energii w nieruchomości w normalnych warunkach użytkowania oraz stan jej izolacji. Technik sporządza również schemat nieruchomości wraz z jego powierzchnią. Na podstawie powyższych informacji technik wyznacza klasę energetyczną budynku, gdzie klasa A oznacza maksymalną efektywność budynku, a klasa G minimalną.

Najczęściej występującą klasą energetyczną budynków w Hiszpanii jest klasa E.

Wskaźniki efektywności energetycznej.

Klasa energetyczna jest wyrażana za pomocą kilku wskaźników, które umożliwiają ocenę efektywności energetycznej budynku oraz dostarczają informacje na temat aspektów, które należy wziąć pod uwagę proponując zalecenia dotyczące poprawy takiej efektywności.

Głównymi wskaźnikami efektywności energetycznej są:

- roczne zużycie nieodnawialnej energii pierwotnej;

- roczne emisje CO2

Te główne wskaźniki określają całkowite zapotrzebowanie budynku na energie jaka jest niezbędna do jego ogrzania, klimatyzacji, wentylacji, przygotowania ciepłej wody pitnej lub do celów sanitarnych, a także oświetlenia.

Uzupełniającymi wskaźnikami efektywności energetycznej są:.

- roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania budynku;

- roczne zapotrzebowanie na energię do wentylacji budynku;

- roczne zużycie nieodnawialnej energii pierwotnej w podziale na usługi;

- roczne emisje CO2e w podziale na usługi;

- roczne emisje CO2e w podziale na zużycie energii elektrycznej i innych paliw.

Z czego składa się świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Załącznik I. Opis charakterystyki energetycznej budynku.

Załącznik II. Kwalifikacja energetyczna budynku.

Załącznik III. Zalecenia dotyczące poprawy efektywności energetycznej. Załącznik III przedstawia szereg możliwych ulepszeń, zaleconych przez certyfikowanego technika, które podniosłyby efektywność i klasę energetyczną nieruchomości takich jak między innymi zwiększenie izolacji, wymiana kotła, okien, klimatyzacja kanałowa ze wskazaniem modeli oraz przykładową wycenę.

Załącznik IV. Opis testów, kontroli i inspekcji przeprowadzanych przez certyfikowanego technika podczas zbierania danych i procesu kwalifikacji efektywności energetycznej budynku podczas wizytacji.

Etykieta kwalifikacji energetycznej, która zawiera również datę ważności oraz kod QR kierujący do odpowiedniego rejestru. Powinna być zamieszczana we wszystkich ofertach najmu, sprzedaży nieruchomości.

Pierwsze strony dokumentu zawierają dane identyfikacyjne budynku, a także ogólną ocenę efektywności energetycznej budynku w zakresie zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej oraz emisji CO2.

W załączniku I przedstawiona jest charakterystyka budynku pod względem zużycia energii.

Określenie powierzchni oraz położenia budynku.

  • Opis izolacji termicznej budynku, w tym elewacji, okien, podłóg oraz sufitów.

  • Opis instalacji cieplnych, w których określony jest typ instalacji ciepłej do wytwarzania ciepłej wody, ogrzewania oraz klimatyzacji wraz z danymi takimi jak moc i wydajność.

  • Opis instalacji oświetleniowych oraz warunki ich użytkowania i eksploatacji jest zamieszczany tylko w stosunku do budynków usługowych.

Załącznik II zawiera ogólną ocenę energetyczna budynku oraz ocenę poszczególnych części podlegających analizie.

Ogólna ocena efektywności energetycznej budynku w zakresie zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej oraz emisji CO2 wraz z oceną poszczególnych wskaźników takich jak:

  • calefacción – ogrzewanie;

  • refrigeración – klimatyzacja;

  • ACS – agua caliente sanitaria – zużycie energii niezbędne do przygotowania ciepłej wody pitnej lub do celów sanitarnych;

  • iluminación – oświetlenie.

W kolejnej części opisana jest częściowa kwalifikacja zapotrzebowania na energię (ogrzewanie, klimatyzacja) niezbędną do funkcjonowania budynku przy zachowaniu przeciętnego poziomu komfortu, która może mieć dużo większe znaczenie dla konsumenta końcowego. Im bliżej klasy A znajduje się budynek, tym mniej energii będzie potrzebował do funkcjonowania. Czynnikami, które mają wpływ na tę kwalifikację jest konstrukcja budynku oraz zastosowane w nim materiały.

Poniższa kwalifikacja daje nam rzeczywisty obraz zużycia energii niezbędnej do ogrzania lub klimatyzacji budynku, niezależnie od stosowanej instalacji.

Jaki jest okres ważności świadectwa charakterystyki energetycznej budynku?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest ważne przez okres maksymalnie 10 lat, chyba że budynek otrzymał klasę energetyczną G – okres ważności wynosi 5 lat. Data ważności dokumentu wskazana jest na etykiecie kwalifikacji energetycznej.

Po prawej wzór etykiety kwalifikacji energetycznej,

Źródło: www.energia.gob.es

Czy właściciel nieruchomości ma obowiązek posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest obowiązkowym dokumentem w procesie sprzedaży nieruchomości na terenie całej Hiszpanii. W momencie zawierania umowy przeniesienia własności nieruchomości należy okazać omawiany dokument notariuszowi.

Etykieta kwalifikacji energetycznej powinna być również zamieszczana we wszystkich ogłoszeniach sprzedaży lub najmu nieruchomości. Na oferenta, który nie zamieścił etykiety w swoim ogłoszeniu może zostać nałożona kara grzywny.

Ustawa w niektórych przypadkach zwalnia z obowiązku posiadania certyfikatu miedzy innymi w stosunku do samodzielnych budynków, których powierzchnia jest mniejsza niż 50m2. Nie dotyczy to jednak nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 50m2, które są częścią budynku.


Artykuł omawia znaczenie świadectwa charakterystyki energetycznej w Hiszpanii, dokumentu obowiązkowego dla każdej nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży lub wynajmu. Świadectwo to ocenia efektywność energetyczną budynku i wskazuje potencjalne sposoby jej poprawy, co jest istotne zarówno dla właścicieli, jak i najemców oraz kupujących.

Chcesz dowiedzieć się więcej i bezpiecznie kupić nieruchomość w Hiszpanii? Skontaktuj się z polskim prawnikiem specjalizującym się w hiszpańskim rynku nieruchomości:

info@ideaiberia.com

Previous
Previous

Wsparcie dla firm w Hiszpanii: postępowanie upadłościowe dla mikroprzedsiębiorców.

Next
Next

Ceny nieruchomości w Walencji w 2024 Roku: Analiza i prognozy